Vergi İncelemesi

vergi-gen-tr

VERGİ İNCELEMESİ

Vergi incelemesi ödenmesi gereken verginin doğruluğunu tespit etmek ve sağlamak için yetkililerce yapılır. İncelemeye ilişkin özellikli durumlar şöyledir.

1- İnceleme İş Yerinde Yapılır.

Mükellefin iş yeri uygun ise incelemenin iş yerinde yapılmasını istemelidir. Böylece incelemede hata yapılması önlenmiş olur.

2- İncelemeye Başlama.

Defterlerin istenmesi incelemeye başlama sayılmaz ve pişmanlıkla beyanname verilebilir. Ancak yazı ile incelemeye başlandığı veya incelemeye başlandığına dair tutanak tutulması halinde pişmanlık geçerli değildir.

3- Tutanağa Şerh Konması.

Mükellef inceleme sonunda tutanağı imzalamak zorundadır. İmzalanan tutanak geçerli sayılır ve maddi hata hariç tutanakta yazılı hususlar mükellefçe de kabul edilmiş sayılır ve itiraz edilmez.

Eğer mükellefin tutanakta yazılı hususlar hakkında bir itirazı varsa bu itirazın ne olduğu tutanağa şerh koyarak imzalamalıdır. Davalık bir durum ortaya çıktığında mükellef itirazını ileri sürebilir.

İnceleme tutanağı aksi ispatlanmadıkça kesin delil sayılır. Bu yüzden tutanağa geçirilen bilgilere göre salınan vergi ve cezalar yargı yerlerince onaylanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir